Finans Brief: Nye aktierekorder, AI og Mellemøsten i fokus
Finans
|
1. juni 2026
Seneste uge bød på nye rekordniveauer for globale aktier grundet AI-medvind og forhandlingsoptimisme ift. krigen i Mellemøsten, hvilket blandt andet resulterede i en lavere oliepris. Især Momentum-relaterede aktier inden for IT og Materialer fortsætter med at have kraftig medvind i det nuværende markedsmiljø.
I den kommende uge vil fokus kredse om nyheder fra forhandlingssituationen i Mellemøsten, amerikansk jobrapport, forbrugerpriser fra Euroområdet samt det AI-relaterede regnskab fra amerikanske Broadcom. Hertil morgen handler aktiemarkederne i Asien overvejende i grønt trods flere mindre angreb i Mellemøsten samt skærpede amerikanske krav ift. fredsforhandlingerne, mens markedet i Europa står til at åbne i en negativ tone.
Vigtig investorinformation.
Få sidste nyt fra finansmarkederne i indbakken hver morgen
Har du lyst til at få taget temperaturen på aktiemarkederne fra morgenstunden? På alle hverdage, direkte fra Jyske Banks finansielle kommandobro? Så tilmeld dig Jyske Morgennyt og få direkte ind i din indbakke hver morgen.