Energianalyse Uge 26: Iran har få spilbare kort tilbage på hånden

Finans | 23. juni 2025

Brent råolie

Irans kernekraftfaciliteter er ødelagte efter amerikansk bombeangreb. Der er ingen tegn på, at skibstrafikken gennem Hormuz er begyndt at aftage. Afholder regimet sig fra forsøg på blokering af Hormuzstrædet er overlevelse mulig. Indtil en afklaring kan risikopræmierne løfte Brent betydeligt. Vi venter en kort krise, en sommerpris for Brent omkring $62,5, og derefter vigende mod $55 i 2. kvartal 2026.

 

Diesel

Risikopræmierne stiger, mens det fysiske flow af både råolie og produkter gennem Hormuz ikke er påvirket. Risikoen er, at Iran overspiller sine få tilbageværende geopolitiske kort og forsøger at blokere Hormuzstrædet. Vi venter en kortvarig krise og på ny lavere priser mod slutningen af 2025. I det lys anbefaler vi at udskyde en yderligere prissikring af dieselforbruget i 2026.

 

Naturgas

Israels stop for gas til Ægypten udgør ikke noget væsentligt problem for den globale LNG gasbalance. Den største risiko for genopfyldningen af Europas gaslagre er en fysisk blokade af Hormuz. En fysisk blokade har en lav sandsynlighed, og Europas gasimport er fortsat solid. Vi forventer en gaspris nær €35 mod vinteren 2025/2026, og vi anbefaler en normal prissikring af næste vinters gasforbrug.

Læs hele analysen her.

Vigtig investorinformation,

Få sidste nyt fra finansmarkederne i indbakken hver morgen

Har du lyst til at få taget temperaturen på aktiemarkederne fra morgenstunden? På alle hverdage, direkte fra Jyske Banks finansielle kommandobro? Så tilmeld dig Jyske Morgennyt og få direkte ind i din indbakke hver morgen.